Studio

Studio Descent s.r.o. bylo založeno v roce 2002 produktovým designérem Jiřím Španihelem, který se průmyslovému designu věnuje již od studií.

Naše společnost se zaměřuje především na produktový design, výhledové studie, návrhy konceptů a ergonomické studie. Nabízíme také výrobu modelů v reálném měřítku a jejich barevné a grafické řešení. Spolupracujeme na vývoji výrobků s řadou firem jak v České republice, tak i v zahraničí a kreativními designérskými projekty podporujeme jejich rozvoj. Náš tým využívá profesionální designérské softwary, kterými zvyšuje efektivitu a možnosti designérské tvorby a umožňuje rychlou komunikaci s konstrukčními pracovišti. S využitím moderních technologií jsou naše návrhy kvalitně zpracovány a následně realisticky vizualizovány.

Díky dlouholetým zkušenostem jsou naše návrhy výrobků vysoce nadčasové a proto je, dle našich zkušeností, jejich postavení na trhu dlouhodobé a stabilní. Během působení na trhu jsme již několikrát pořádali výstavy v České republice a v zahraničí, kde byly prezentovány naše nejlepší návrhy, koncepty a realizace. Klademe velký důraz na efektivnost a kvalitu našich řešení. Náš design obsahuje, kromě racionálních inovací, také emocionální zážitek, který z finálního výrobku činí předmět touhy a potěšení. Síla tohoto zážitku vypovídá o výjimečnosti designéra a jeho uměleckém talentu.

Design nepovažujeme jen za synonymum pro tvar či vzhled, ale vnímáme jej jako tvůrčí proces, jehož výsledkem je výrobek nejen připravený pro opakovanou výrobu, ale také obohacený o nové funkce a estetické kvality.

Tvorbu Jiřího Španihela spojuje důraz na funkčnost výrobků a technologické inovace. Nadčasovým pojetím designu přispívá k vyšší životnosti výrobků a tím také k jejich větší ekologické udržitelnosti. Z výtvarného pojetí designérské tvorby je zřejmý sochařský přístup. Vytváří tvarově logické objekty zdůrazňující vysokou estetickou úroveň průmyslových výrobků a jejich uživatelskou přívětivost.

DESCENT filosofie:
Hledání inovativních tvůrčích přístupů v oblasti průmyslového designu, objevování nových koncepčních, konstrukčních a technologických řešení. Týmová spolupráce při vývoji výrobku a maximální využití designérských podnětů.
Využívání nových tvůrčích nástrojů v souladu se současným technickým rozvojem.

Ocenění

Vynikající Design (1996, 1997, 2000, 2001, 2004, 2006), Good Design Award (1999 – Japonsko), Národní cena za design (2003), iF design award (1999, 2003, 2013 – Hannover), Reddot award: Product design (2003, 2011, 2012, 2013, 2017 – Westfalen), Good Design (2013 – Chicago), Plus X Award (2016, 2017), M&K Award (2016), ELLE DECO Design Award (2015) …a mnoho dalších.

Ak.soch. Jiří Španihel

Jiří Španihel se věnuje průmyslovému designu od ukončení studií na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, kde studoval u prof. Zdeňka Kováře.

Na pozici hlavního designéra působil řadu let v Tatře Kopřivnici.

V roce 1991 založil a dosud vede designérské studio, které od roku 2002 působí pod názvem DESCENT s.r.o. a má sídlo v Kopřivnici.

Autorova designérská tvorba se zaměřuje na širokou škálu průmyslových produktů, ale nejvýznamněji ovlivnil oblast automobilového a železničního průmyslu nebo zdravotnické techniky.

Je držitelem řady významných českých a světových ocenění, včetně šesti cen RedDot Design Award.

MgA. Jakub Petr

Senior designér

Člen studia DESCENT s.r.o. od roku 2007.

1996 – 2000 – SUPŠ v Uherském Hradišti, Průmyslový design – Ak.soch. Miroslav Klíma, Ak.soch. Vojtěch Anderle.

2001 – 2007 – Fakulta výtvarných umění VUT v Brně, Produktový design – Ak.soch. Zdeněk Zdařil.

MgA. Jiří Chamrad

Junior designér

Člen studia DESCENT s.r.o. od roku 2015.

2003 – 2007 – SUŠ v Ostravě, Tvarování průmyslových výrobků – průmyslový design.

2007 – 2013 – VŠUP v Praze, Katedra designu Zlín, Průmyslový design – MgA. lvan Dlabač.

Klienti